Co to jest szybowiec?
Szybowiec jest statkiem powietrznym nie posiadającym własnego napędu i każdorazowo musi być wyniesiony w powietrze na holu za samolotem, lub za wyciągarką. To, że szybowiec unosi się w powietrzu jest zasługą powstawania siły nośnej na skrzydłach i jest związane z zamianą posiadanej energii potencjalnej ( wysokości ) na ruch postępowy. Szybowiec lecąc bezustannie opada, zwykle nie więcej niż 1m/s.
Jak szybko, jak daleko, jak wysoko…
Szybowce potrafią osiągać maksymalne prędkości rzędu 350km/h, można na nich wykonywać jednorazowo przeloty o długości nawet 3000km. Rekordowe przeloty osiągane na terenie Polski przekraczają 1000 km. Na świecie rekord osiągniętej przez szybowiec wysokości przekracza 15000m, drugi światowy wynik, który jest jednocześnie rekordem Polski, to ponad 12500m. Rekordy czasu przebywania w powietrzu szybowcem już w latach trzydziestych XX w. przekroczyły magiczną wartość 24 godzin (35h ). Obecnie prawie wyłącznie lata się od wschodu do zachodu słońca.
W jaki sposób szybowiec może tak długo latać?
Szybowiec, nie posiadając własnego napędu, od momentu odczepienia liny, lotem ślizgowym powróciłby na ziemię w ciągu kilku minut. Aby tak się nie stało, pilot szybowca musi wykorzystywać pionowe prądy wznoszące, które odnajduje w otaczającej go masie powietrza. Cała sztuka polega na tym, by omijać miejsca gdzie powietrze opada (gdzie „dusi”), i jak najdłużej przebywać w powietrzu, które idzie w górę (gdzie „nosi”). Na terenach nizinnych ruchy powietrza są najczęściej powodowane przez ogrzewanie się terenu dzięki promieniom słonecznym. Cieplejsze powietrze unosi się ku górze, a umiejętność znalezienia i utrzymania w nim szybowca pozwala nawet na 10 godzinne loty. W rejonach górskich, dodatkowym sprzymierzeńcem jest wiatr, który opływając zbocza górskie wywołuje na nich prądy wznoszące. W tym przypadku czas lotu praktycznie ogranicza tylko zmęczenie pilota.
Z czego jest zbudowany szybowiec?
W początkach szybownictwa jedynymi używanymi materiałami było drewno i płótno, zdarzały się też konstrukcje metalowe, a obecnie do budowy szybowców używa się kompozytów.
Najbardziej popularne są konstrukcje wykorzystujące włókna szklane ( takie same jak w kadłubach żaglówek ), a wyczynowe konstrukcje wykorzystują kompozyty na bazie włókien kewlarowych i węglowych.
Dzięki temu, że do produkcji wszelakich maszyn latających używa się najwyższej jakości materiałów, bardzo wiele starych szybowców (drewnianych i metalowych ) lata do dziś. Z uwagi na bezpieczeństwo pilotów i ludzi na ziemi wszystkie statki powietrzne znajdują się pod stałym, rygorystycznym nadzorem technicznym.
na podstawie:
http://www.szybowce.com/faq.php